Odzyskiwanie danych Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego
Najważniejszym czynnikiem decydującym o powodzeniu odzyskiwania danych jest czas. Im nowszy plik został usunięty, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że został nadpisany przez system operacyjny. Podobnie mniejsze pliki mają większą szansę na odzyskanie niż większe. W odtworzeniu utraconych plików może pomóc profesjonalna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych. Jak więc to zrobić? Przyjrzyjmy się różnym sposobom. Zapoznaj się z kilkoma poradami i wskazówkami. Przyjrzyjmy się trzem z nich.
Formatowanie systemu plików
W przypadku przypadkowego sformatowania dysku twardego należy wiedzieć, jak odzyskać utracone dane. Formatowanie systemu plików powoduje usunięcie wszystkich wskaźników, które wskazują systemowi operacyjnemu lokalizację plików, dlatego w celu odzyskania utraconych danych konieczne jest odzyskanie tych wskaźników. Jeśli dysk twardy został przypadkowo sformatowany, należy natychmiast zaprzestać jego używania, a następnie rozpocząć proces odzyskiwania danych. Im szybciej zaczniesz, tym większa szansa na odzyskanie utraconych danych.
Odzyskanie pliku zależy od tego, jak bardzo pofragmentowany jest plik. Pliki, które są bardzo pofragmentowane, mają bardzo małe szanse na odzyskanie. Dzieje się tak dlatego, że pofragmentowane dane są tracone w stosunku do oryginału. Najlepszym sposobem odzyskiwania pofragmentowanych danych jest przywrócenie ich do stanu jak najbardziej zbliżonego do oryginalnego. Na szczęście łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Oto kilka wskazówek, jak przeprowadzić formatowanie systemu plików:
Przerwa w dostawie prądu
Choć może Ci się wydawać, że przerwa w dostawie prądu nie będzie miała wpływu na Twój komputer, może ona spowodować poważne problemy, jeśli nie będziesz w stanie odzyskać zapisanych na nim danych. Nagła utrata zasilania może uszkodzić sektor rozruchowy dysku twardego i krytyczne pliki systemu operacyjnego, powodując nieprawidłowe działanie komputera i niemożność jego uruchomienia. Chociaż korzystanie z komputera może być niemożliwe do czasu jego naprawy, warto podjąć wysiłek w celu ochrony danych.
W miarę możliwości należy rozważyć zakup zapasowego generatora prądu. Przerwa w dostawie prądu może zniszczyć komputer lub spowodować awarię partycji, powodując utratę danych. Jeśli nie można odzyskać potrzebnych plików, należy skorzystać z narzędzi do odzyskiwania danych opartych na oprogramowaniu. W zależności od tego, ile danych trzeba odzyskać, można wybrać narzędzia do odzyskiwania danych oparte na oprogramowaniu, które są zgodne z typem danych zapisanych w systemie.
Awaria oprogramowania
Użycie najbardziej odpowiedniego oprogramowania do odzyskiwania danych jest niezbędne do pomyślnego odzyskania plików z uszkodzonego komputera. Często proces odzyskiwania danych z uszkodzonego systemu polega na przywróceniu systemu operacyjnego do poprzedniego stanu. Inne sposoby odzyskiwania danych z uszkodzonego komputera obejmują kopiowanie plików z uszkodzonego dysku twardego na inny komputer oraz korzystanie z bezpłatnego oprogramowania, takiego jak TestDisk, w celu odzyskania danych. To oprogramowanie do odzyskiwania danych może również sprawić, że dyski, które się nie uruchamiają, staną się dyskami startowymi, a nawet naprawić błędy ludzkie.
Najpierw należy wyłączyć komputer. Pozwoli to zapobiec dalszemu uszkodzeniu dysku twardego i ważnych plików. Jeżeli nie ma innego sposobu odzyskania plików z uszkodzonego dysku twardego, większość programów narzędziowych do obsługi dysków poprosi o utworzenie pliku „cofnij”, który umożliwia cofnięcie zmian wprowadzonych na dysku twardym. Jest to bardzo ważne, jeśli awaria nastąpiła z powodu logicznej awarii dysku twardego. Jeśli jednak komputer nie działa w ten sposób, należy jak najszybciej spróbować dostać się do oprogramowania.
Awaria dysku twardego
W przypadku awarii dysku twardego, aby odzyskać wszystkie pliki, należy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Na szczęście branża naprawy dysków twardych ma do dyspozycji wiele zasobów. Na przykład, HDRA oferuje bezpłatny numer telefonu, pod którym można porozmawiać z technikiem. Skorzystanie z tego numeru nie tylko pozwoli zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy na odzyskiwaniu danych, ale także pomoże odzyskać dane.
Dyski twarde odczytują dane za pomocą głowic magnetycznych, które unoszą się nad powierzchnią talerza. Gdy głowica ulegnie uszkodzeniu, talerz może zostać uszkodzony, a dane w tym sektorze stają się niemożliwe do odczytania. Serwisy odzyskiwania danych używają specjalnego oprogramowania do naprawy uszkodzonych talerzy. Jeżeli podczas nieprawidłowego działania dysku twardego słychać odgłos zgrzytania, nie należy uruchamiać go ponownie. Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie danych. Jeżeli odgłos klikania będzie się powtarzał, może to jeszcze bardziej uszkodzić dysk twardy i utrudnić odzyskiwanie danych.
W większości przypadków awaria dysku twardego jest awarią logiczną. Tego typu problemu nie można wykryć samodzielnie. Na szczęście istnieją rozwiązania programowe do rozwiązywania takich problemów. Jednak przed skorzystaniem z usług odzyskiwania danych należy zawsze zasięgnąć opinii technika. Certyfikowany specjalista ds. odzyskiwania danych może określić, czy dysk jest fizycznie uszkodzony. Jeżeli dysk jest uszkodzony lub nie, można skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się odzyskiwaniem danych i poprosić o bezpłatną diagnozę.
W świecie odzyskiwania danych wyróżnia się dwa rodzaje awarii dysku twardego: logiczną i fizyczną. Awaria logiczna polega na niemożności odczytania danych przez dysk twardy, natomiast awaria fizyczna jest spowodowana uszkodzeniem jednego z jego komponentów. Na szczęście oba te rodzaje awarii można skutecznie usunąć, korzystając z usług odzyskiwania danych. Awarie fizyczne często wymagają specjalistycznych narzędzi i wiedzy w celu zdiagnozowania i usunięcia problemu. Na szczęście bezpieczne usługi odzyskiwania danych oferują bezpłatną ocenę nośników dla wszystkich typów dysków twardych. Pełny raport diagnostyczny pozwoli określić, czy dysk działa prawidłowo.
Awaria fizyczna obejmuje awarię mechaniczną i elektroniczną. Większość problemów fizycznych wynika z uszkodzenia dysków, nadmiernej liczby operacji zapisu lub uszkodzonej karty kontrolera. Awarie fizyczne mogą być także skutkiem pożaru lub zalania wodą. Chociaż nie da się przewidzieć, kiedy wystąpi awaria fizyczna, każde urządzenie elektroniczne jest zaprojektowane tak, aby w końcu ulec awarii. Uszkodzenia chipów, podzespołów lub dysków twardych objawiają się w postaci uszkodzonych ścieżek, zadrapań i uderzeń głowic.
Odzyskanie usuniętych plików na komputerze Mac można przeprowadzić za pomocą funkcji Time Machine. Aby uzyskać dostęp do Time Machine, kliknij ikonę Time Machine na pasku menu i wybierz opcję Enter Time-Machine (Wprowadź Time Machine). Zaznacz pliki, które chcesz odzyskać, i kliknij Odzyskaj. Zostanie wyświetlona lista odzyskanych plików. Jeśli wystąpił konflikt nazw, musisz ręcznie przenieść pliki do nowej lokalizacji. Aby wykonać ten proces, należy posługiwać się programem Terminal.
Następnym krokiem jest wybranie dysku, na którym przechowywany jest plik. Jeżeli chcesz przywrócić duże pliki, musisz mieć wystarczająco dużo wolnego miejsca na odzyskanie pliku. Nie należy jednak umieszczać odzyskanych plików na tym samym dysku, na którym zostały usunięte. Jeśli nie wiesz, który dysk został usunięty, możesz użyć oprogramowania ReclaiMe File Recovery do wykrycia dysku. Po znalezieniu dysku możesz wybrać pliki, które chcesz odzyskać.
Większość użytkowników komputerów odczuwa frustrację z powodu utraconych dokumentów i uszkodzonych plików. Uszkodzone pliki wideo, pliki audio i pliki tekstowe są powszechne, ale można je odzyskać przy użyciu odpowiednich narzędzi. Z pomocą narzędzia online można odzyskać pliki dowolnego formatu i typu, w tym wiadomości e-mail. Oprócz plików wideo niektóre narzędzia umożliwiają także odzyskiwanie obrazów z dysku twardego.
Po pierwsze, należy utworzyć kopię zapasową pliku. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie można uzyskać dostępu do uszkodzonego pliku. Inną opcją jest przywrócenie go do poprzedniej wersji lub punktu cieni. Ta metoda jest prosta i umożliwia odzyskanie pliku w jego oryginalnym formacie. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy uszkodzony plik i wybrać opcję „przywróć poprzednią wersję”.
Jeśli wypróbowałeś wszystkie powyższe metody, ale nadal nie udało Ci się odzyskać pliku, możesz spróbować odzyskać go ręcznie. Wystarczy wybrać folder, który chcesz odzyskać, a program wyświetli jego zawartość. Zaznacz pliki, które chcesz odzyskać. Jeśli oprogramowanie nie wykryło uszkodzonych plików, spróbuj wybrać je ręcznie. Gdy oprogramowanie do odzyskiwania plików wykryje je, możesz przystąpić do naprawy.
Po utworzeniu kopii zapasowej informacji nadszedł czas na przeskanowanie dysku SSD w poszukiwaniu możliwych do odzyskania danych. Specjalistyczny program do odzyskiwania danych przeprowadzi dokładne skanowanie dysku SSD. Wykryje wszelkie dane, które są nadal przechowywane na dysku SSD, w tym usunięte pliki i programy. Korzystając ze specjalistycznego oprogramowania, można odzyskać usunięte pliki, a także ponownie utworzyć nazwy plików. Dla użytkowników dostępne są również bezpłatne programy do pobrania.
Jedną z najlepszych cech dysku półprzewodnikowego jest duża szybkość odczytu/zapisu. Jest on również znacznie mniej podatny na uszkodzenia fizyczne. W przypadku tradycyjnego dysku twardego nawet jeden upadek może zniszczyć ruchome części głowic odczytu/zapisu. W przypadku dysku półprzewodnikowego wykorzystywana jest pamięć flash, jednak układ scalony flash może ulec zużyciu, co utrudnia odzyskanie z niego danych. Jeśli jednak nie jesteś pewien, jak odzyskać dane z dysku SSD, oto kilka kroków, które należy wykonać:
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]